Miminko oblékejte vždy o jednu vrstvu oblečení víc než máte na sobě. Nehtíky se dříve doporučovaly stříhat až po šestinedělí, ale brzy si všimnete, jak rychle rostou a je potřeba 1-2x týdně ostříhat, jinak se nepěkně poškrábe. Udělejte to opatrně, jakmile miminko usne. Vyčleňte nůžky jen pro něj, ideálně s kulatou špičkou. Kůži ošetřujte slunečnicovým olejem zakoupeným v lékárně ( ne ten na fritování 😁). Pokud jste si dopředu pořizovali dětské krémy, nechte si je až na pozdější dobu. Pokud vidíte,že kůže šupinatí, promažte i vícekrát denně. Říkáme, že koupání stačí ob den, ale je pravda, že řada miminek má vodu ráda a koupání je pro ně příjemný večerní rituál. Je to na Vás. Při přebalování je dobré pro začátek perlan, který si zakoupíte ve zdravotnických potřebách, nastříháte a stačí ho namočit do příjemně teplé vody. Kůži s ním očistíte a necháte na vzduchu vysušit. Poté aplikujte krém - ideálně Weleda měsíčkový krém či Sudokrém. Krému používejte jen v lehké vrstvě, většina maminek má tendenci dávat krém v silné vrstvě a kůže pak nemůže dýchat.Počítejte s tím, že miminko kaká většinou hned po krmení. Stolice je tedy častá, kašovitá, žlutě či zeleně zabarvená. Zelené barvy se nebojte, střeva si jen zvykají na stravu. Maminkám doporučujeme vyhýbat se konzumaci mléka, sóji, citrusových plodů, jahod, džusů a nadýmavých potravin. Jakmile se miminku objeví vyrážka na kůži, vzpomínejte hned, co jste konzumovala za potraviny.
Pupeční pahýl ošetřujte poťukáním namočené vatové štětičky v lihu. O pupík se starejte dokud sám neodpadne a i pár dní poté. Pokud se objeví kapička krve,neděste se,ale jakmile by z pupíků krev vytékala, ihned navštivte lékaře!!!
Novorozenci dejte postýlku k oknu a vytáhněte žaluzie, ať na něj může dopadat světlo. Ne však přímé sluneční paprsky!!! Miminko nesmí mít čepičku, světlo musí dopadat na celou hlavičku. Předejdete tak novorozenecké žloutence. Její hodnoty si v ordinaci hlídáme. Poznáte ji spolehlivě podle toho, že miminko bude mít pomerančové zabarvení kůže, bude působit opáleným dojmem. Pokud bude mít vysoké hodnoty, lékař Vás odešle do laboratoře, kde se změří ještě druhá hodnota žloutenky. Bude-li vysoká, domluví lékař v nemocnici fototerapie a Vy se tak budete muset vrátit zpět do porodnice na 2-3 dny. Vysoké hodnoty by totiž mohly způsobit poškození mozku. Odbourávání žloutenky můžete ovlivnit i Vy. Přikládejte miminko často k prsu na kojení.
Na procházky můžete vyrazit hned po propuštění z porodnice. Zkuste nejdříve 30 minut a každý den o něco prodlužte. V zimě si pamatujte na to, že novorozenec by neměl být venku do šesti týdnů, pokud je teplota pod nulu. V létě dejte pozor na přehřátí miminka. Choďte v místech,kde přímo nesvítí sluníčko. Volte spíše parky a les. Vyhněte se nákupním centrům, je zde velké riziko nákazy kvůli klimatizaci. V současné době je velké riziko černého kašle,který může miminku způsobit vážné komplikace či dokonce smrt.
Pokud chcete s miminkem cestovat,nejlepší volba je automobil či kupé vlaku,které máte jen pro sebe. Cestování letadlem nedoporučujeme ani batolatům. Díky klimatizaci si dovolenou neužijete dle plánů.
Po každém přebalování dávejte miminko na chviličku na bříško!
Nenechávejte miminko nikdy spát na bříšku!!! Hrozí riziko náhlého úmrtí!
Komentáře
Okomentovat