Pokud má dítě horečky, je postup následující. Rodiče často přicházejí do ordinace, že dítě ráno začalo mít první horečky. Vždy radíme vydržet ideálně tři dny, zda se stav nezlepší. Pokud vidíte, že nedošlo k třetímu dni ke zlepšení a stav se spíše zhoršuje, je čas vyhledat lékaře. Pokud se dítě čtvrtý den zlepší, máte vyhráno a nemoc pravděpodobně zvládnete sami doma. V ordinaci máme možnost udělat CRP vyšetření, či Strep test, ale nebude první den určitě průkazný. Ušetříte si tak zbytečnou návštěvu v ordinaci. Horečkou nazýváme až teplotu, která dosáhne 38 stupňů. Do té doby není potřeba podat žádné léky na teplotu a nechat tělo bojovat samo. To neplatí u epileptiků a dětí, které měly v minulosti febrilní křeče.
Jak teplotu měříme? V ordinaci jsme alergičtí na to, když nám rodiče říkají, že měří teplotu s čelním teploměrem. Kupte si prosím v lékárně klasický teploměr, kterým je možné měřit jak v zadečku, tak v podpaží. I malému dítěti změříte teplotu v podpaží. Vezměte si ho na klín a prohlížejte si spolu třeba knížku, ať se nesoustředí na měření. Až teploměr pípne, nechte ho ještě tak 3 minuty běžet. Zkoušela jsem osobně u svých dětí i teploměr ušní, ale hodnoty jsou tak odlišné, že takové měření není opravdu průkazné.
Dostatek tekutin u horeček je důležitý. Dříve nám maminka dávala horký čaj. My nyní doporučujeme chladnější tekutiny. Podávejte po lokách. Při horečce není dobré podávat stravu. Dítě by ji vyzvracelo. Počkejte tedy s nabídkou jídla v momentě, kdy klesne teplotní špička.
Horečky snižujíme podáním léků Paralen a Nurofen. Každý z nás reaguje na jiné léčivo. Vidíme to i v ordinaci. Oba léky mají stejné pravidlo, musí se podávat v odstupu 6 hod. Podejte nejprve Paralen, po třech hodinách změřte teplotu a pokud je pod 38 stupňů, jen hlídejte teplotu. V případě, že se teplota drží nad 38 stupňů, podejte druhé léčivo Nurofen. Za další tři hodiny platí, že pokud je teplota, opět mohu podat Paralen. Čas podání léků je dobré si zapsat. Dítě nechte v místnosti, kde není průvan, ale příjemná pokojová teplota, svlečené. Pokud je mu to nepříjemné, tak ho přikryjte látkovou plenkou. Takto dojde přirozeně k ochlazení těla. Ochlazování sprchou je pro dítě s horečkou nepříjemné a taktéž i studené zábaly. Pokud má dítě studené ruce a nohy při horečce, tak to pro něj není vůbec vhodné. Mějte doma v mrazáku chladivé gelové sáčky, či můžete použít třeba mraženou zeleninu nebo malé lahve s vodou, obalte do utěrky. Věci z mrazáku nedávejte přímo na kůži, došlo by k omrzlinám. Dejte je do oblasti třísel či všude tam, kde vedou velké tepny a nechte působit.
U horeček mě zaráží, že někteří rodiče neví, jakou mělo dítě teplotu v noci, neměřili ho. Hned jak má dítě horečku, je potřeba kontrolovat i v noci!!!
Alarmující příznaky u horeček - pokud je dítě výrazně apatické, prudce a opakovaně zvrací, má problém s příjmem tekutin - ve všech těchto případech vezměte dítě k lékaři či na pohotovost hned.
Při horečkách často děti blouzní, to je normální.
Febrilní křeče - jako matka jsem si zažila s dcerou velmi nepěkné komplikované febrilní křeče na horách. Objeví se jako záškuby končetiny, očička jdou v sloup. Nekomplikované křeče odezní rychle samy, ale u komplikovaných je nutné zavolat záchranku! Teplota u malých dětí jde nahoru velice rychle, proto u dětí do třech let opravdu hlídejte teplotu. Jak již jsem psala, u malá byly komplikované a stav byl takový, že dcera začala po svačině zničehonic zvracet a než jsem vše uklidila a převlékla ji, tak se ji stáčela ručka - jakoby ji měla ochrnutou. Pak už to šlo rychle, oči v sloup a nevnímala. Tady je potřeba dávat pozor, aby dítě nevdechlo zvratky, pokud by došlo znovu ke zvracení než přijede záchranná služba. Stabilizované polohy se lidé často bojí, že ji nezvládnou. Stačí, že dítě položíte na bok, aby případné zvratky nemohlo vdechnout. Poloha na boku však není vhodná pro dítě, které nedýchá! Lékař podá diazepam rektálně - do konečníku. U nás to skončilo hospitalizací. Pokud dítě někdy febrilní křeče prodělá, budete muset teplotu snižovat radikálněji již na samém vzestupu, tj. po zvýšení na 37,5. Doma pak budete mít po ruce Diazepam.
Při horečkách se rovněž bojíme meningitidy. Velice závažné, život ohrožující onemocnění. Proto tak apelujeme na rodiče, aby nechali své děti očkovat. Vyvíjí se velice rychle a je postrachem každého lékaře. U dětí se stav mění rychle i po hodinách. Doma můžete při vysokých horečkách provést test. Jeden drží nožičky v oblasti kolen tak, aby byly natažené a druhý vezme hlavu dítěte za zátylek a zkouší, zda se dá předklonit. Pokud ne, tak jeďte ihned na pohotovost.
U malých miminek a kojenců vždy zavolejte do ordinace a domluvte se na postupu léčby!
Komentáře
Okomentovat