Porucha sluchu v dětském věku a opožděný vývoj řeči

Sluchová porucha - poškození sluchu, vzniklé v průběhu života, trvalé nebo dočasné, které lze ovlivnit léčbou. 

Sluchová vada - trvalé poškození sluchu, vrozená nebo získaná.

Trvalé poškození sluchu - oboustranná trvalá ztráta sluchu 40 a více dB.

Není-li sluchová vada včas správně korigovaná, dochází k opoždění vývoje nebo úplnému nedovyvinutí řeči. Nejčastěji je příčina v genetice - až padesát procent. 

Jedna z nejčastějších příčin poruchy sluchu u dětí jsou opakující se záněty středního ucha. U 90 procent dětí se však vrátí stav k normálu do jednoho roku věku. 

V porodnici je dítě vyšetřeno. Poté v osmi měsících věku u dítěte zkontrolujeme sluch v ordinaci a při pětileté prohlídce posíláme všechny děti na audiometrii. Rodiče vnímají nejlépe, jak jejich dítě reaguje na zvuky. U menších dětí je obtížně zjistitelné. Pokud si všimnete, že dítě špatně rozumí tomu, co mu říkáte, musíte mu často slova opakovat, zesiluje si televizi, má špatnou výslovnost nebo v případě jiných pochybností, je potřeba udělat vyšetření. Někdy pomůže odstranění mandlí. 

Dítě podstoupí foniatrické vyšetření na ORL, mělo by být provedeno ideálně dopoledne, kdy je dítě vyspalé, najedené a zdravé - bez rýmy. Ve druhém kroku je dítě vyšetřeno ve fyziologickém spánku - jedná se o vyšetření BERA nebo SSEP.


Komentáře